W Historii Wietnamu walczącego szczególnie chwalebnie zapisały się dwie kobiety, siostry Trưng. Kim były i czego dokonały?

Kobiety, które poprowadziły naród wietnamski ku wolności. Fot. by warandgame.com

Od początku

Siostry Trưng Trắc i Trưng Nhị urodziły się w północnym Wietnamie, w wojskowej rodzinie prefekta Mê Linh. Nie obca im zatem była znajomość sztuk walki oraz taktyki wojskowej. Starsza z sióstr, Trắc poślubiła  syna prefekta z sąsiedztwa, Thi Sách. W tamtym okresie Wietnam znajdował się nieprzerwanie od ponad 250 lat pod okupacją Chin. Thi Sách wzniecił rebelię przeciwko okupantowi, za co został ukarany śmiercią.

Był to silny impuls dla Trưng Trắc i jej siostry Trưng Nhị, by kontynuować to wyzwoleńcze dzieło Thi Sách. Najpierw zorganizowały siły, które wyparły chińskie wojska z ich wioski. Następnie w 39 roku uformowały armię, która wyswobodziła cały naród wietnamski z niewoli. Siostry Trưng zostały nazwane „królowymi narodu wietnamskiego”.

Niestety dobra passa trwała tylko 2 lata. Legenda głosi, że w ostatecznej bitwie, Chińczycy ruszyli do boju nago, co zbulwersowało Siostry Trưng i opuściły one pole bitwy. Brak dowódcy na polu walki miał ponoć bezpośredni wpływ na przegraną Wietnamczyków. W 43 roku obie siostry popełniły samobójstwo rzucając się wir rzeki Hát, by tym samym bronić swojego honoru oraz zakończyć nierówną i zdaną na klęskę walkę. Zdawały sobie sprawię, że kontynuacja walk mogłaby pochłonąć tysiące istnień.

Waleczność kobiet została zapisana na kartach historii niejednego kraju. Fot. by thenudge.com

 W pamięci narodu

 Przy tej historii warto również wspomnieć inna waleczną kobietę, Phung Thi Chinh, która dowodziła głównym oddziałem wojsk armii pod dowództwem Sióstr Trưng. Ponoć w czasie walk, Phung Thi Chinh była brzemienna  i powiła na polu bitwy. Jak głosi historia, i z maleństwem u boku oraz mieczem w ręce dzielnie prowadziła swoja oddziały do boju. Gdy dowiedziała się o samobójczej śmierci „królowych Trưng”, sama również odebrała życie sobie i swojego nowo narodzonemu dziecku.

Obecnie pamięć o  „Hai Bà Trưng” ( dosłownie dwie panie Trưng) jest pielęgnowana rokrocznie w czasie święta na ich cześć obchodzonego w lutym, Od ich imienia nazwana jest zarówno cala dzielnica w centrum stolicy Wietnamu Hà Nội, jak i ulice i szkoły w większych miastach. Dla Wietnamczyków są one symbolem walki o niepodległość oraz waleczności kobiet.

Tagged in: