Co ciekawego można zobaczyć w Wietnamie?

Znany jest z malowniczej delty Mekongu i ciekawych wiosek. Przyciąga też pięknym wybrzeżem, na terenie którego polscy turyści coraz częściej spędzają wakacje. Dla wielu osób Wietnam jest jednak krajem o trudnej historii, o której przypomina wiele pamiątek. Wyprawy śladem partyzantów są jedną z najbardziej intrygujących metod odkrywania tego kraju i jego przeszłości. Co można zobaczyć w trakcie takiej wyprawy?

Odkrywanie historii Wietnamu

Choć XX wiek dla mieszkańców Wietnamu był okresem wyjątkowo trudnym, dziś to właśnie pamiątki związane z wielkimi konfliktami stają się wabikiem przyciągającym turystów. O niezwykłej sile wietnamskich oddziałów partyzanckich krąży wiele legend, a możliwość zobaczenia na własne oczy słynnych pułapek staje się dla wielu turystów głównym celem podróży do tego kraju. Rainbow Tours poleca wycieczki do Wietnamu m.in. tym turystom, którzy chcą poznać najnowsze dzieje tego państwa i zobaczyć obiekty związane z „tunelowymi szczurami”.

Śladami partyzantów przez Sajgon

Sajgon, czyli współczesne miasto Ho Chi Minh, to jedno z ważniejszych miejsc dla turystów-historyków. Tu partyzanci korzystali z sieci tuneli, które pozwalały im na walkę najpierw z Francją, a następnie Ameryką. Wietnamczykom udało się stworzyć podziemne miasto, które nie tylko pozwoliło na atakowanie wrogich wojsk, ale i na zakładanie podziemnych szpitali i jednostek dowodzenia. Nic dziwnego, że żołnierze amerykańscy swych przeciwników z Wietkongu zwykli określać mianem „tunelowych szczurów”. A przecież podziemny Sajgon nie był jedyną siecią podziemnych fortyfikacji, które udało się stworzyć Wietnamczykom w latach od 40. do 70. XX wieku. Gdzie jeszcze można się spotkać
z takimi pamiątkami?

Tunele Cu Chi: ku granicy z Kambodżą

Tunele te zapewniały łączność pomiędzy Sajgonem a granicą kambodżańską. Przebiegały pod terenami, które i dla Wietnamczyków, i dla wojsk amerykańskich miały ogromne znaczenie. Nic dziwnego, że sieć podziemnych korytarzy budowanych jeszcze w latach 40. XX wieku w związku
z konfliktem z Francją może zadziwiać swymi rozmiarami i wykorzystanymi rozwiązaniami. Te tunele, rozbudowane w latach 60., stanowią obecnie jedną z największych osobliwości Wietnamu. Ich zwiedzenie to szansa na poznanie życia partyzantów oraz zobaczenie tych pomieszczeń, w których mieściły się partyzanckie centra dowodzenia.

Wycieczka śladami partyzantów przez tereny obecnego państwa wietnamskiego to jedyna w swoim rodzaju lekcja historii. Możliwość ujrzenia słynnych pułapek oraz podziemnych schronów to nie lada gratka dla każdego miłośnika historii. Podziemny Wietnam zadziwia i intryguje, a jego mroczne dzieje są chętnie odkrywane przez turystów z całego świata.