Nauka języka obcego to przede wszystkim gramatyka i słówka. Ponieważ w wietnamskim gramatyka nie wymaga wiele uwagi, skup się na powiększaniu bazy słów.Jeśli natomiast chcesz efektywnie uczyć się słówek, używaj ich często, by pamiętać.

Badania Uniwersytetu Stanowego w Teksasie, w USA, wykazały, iż w ciągu kilku miesięcy zapominamy większość tego, czego się nauczyliśmy? Po 4,5 miesiąca pamiętamy średnio zaledwie 20% nowo poznanych treści.

Istnieje jednak konkretny schemat powtórek – po jednym dniu, jednym tygodniu i jednym miesiącu od nauczenia się materiału – oraz dodatkowo przed egzaminem, jeśli mamy go akurat zdawać – a wtedy odsetek zapamiętanych treści wzrasta do 80%! Jest to 400% lepszy wynik – tylko dzięki krótkiemu powtórzeniu materiału w odpowiednich odstępach czasowych.

Dlatego tak ważne jest być wyrobił sobie nawyk powtarzania! Spróbuj metody 3 x 3 x 3. U mnie sprawdza się ona tak dobrze, że stosuję ją nie tylko w nauce języka, ale też przy pamięciowym uczeniu się utworów na fortepian.

JAK

Cały cykl trwa 7 dni. Ja zaczynam w poniedziałek.  Codziennie, przez trzy kolejne dni uczę się trzech słówek, przez trzy minuty dziennie. Od czwartku do soboty uczę się kolejnych trzech. W niedzielę powtarzam wszystkie słówka z tygodnia. I tak samo w kolejnym tygodniu – z tą różnicą, że co niedzielę powtarzam wszystkie do tej pory zapamiętane słówka: w pierwszym tygodniu 6, potem 12, potem 18, itd. Jeśli któreś słowo jeszcze wylatuje z głowy, przenoszę je do kolejnego tygodnia.
Tygodniowy cykl uczenia się słówek

GDZIE

Grafik słów zapisuję w jednym miejscu. Arkusz Excel albo papier – jak kto woli. Ja stosuję taki układ:
Przykład miesięcznego rozkładu grafika słówek

JAK DŁUGO

Na początek daj sobie miesiąc na systematyczne wprowadzanie 6 słówek tygodniowo. Jeśli po tym czasie okaże się, że udaje Ci się utrzymać do tempo, zwiększ ilość słówek. Staraj się jednak zawsze zachować 3-minutową długość zapamiętywania dziennie.

I CO DALEJ?

Nauka jest procesem, nad którym musisz sprawować kontrolę.  Dopóki się uczysz, dopóty zapamiętuj, powtarzaj  i sprawdzaj:)