Poniżej przedstawiam 5 SUPER zasad nauki języka wietnamskiego:

  1. Słuchaj
  2. Uzupełniaj
  3. Pisz
  4. Eliminuj
  5. Rozmawiaj

1. S – słuchaj

Język wietnamski swoją melodyjność zawdzięcza tonom. Jest ich sześć. Osłuchanie się z nimi i poprawna wymowa zaoszczędzi nam w przyszłości wielu nieporozumień . W tym celu pomocnym będzie jak najczęstsze SŁUCHANIE wietnamskiej muzyki, nagrań edukacyjnych dołączonych do książek. Warto również nagrywać swoje własne wypowiedzi w tym języku, by ocenić czy nie nakładamy intonacji języka polskiego na słówka wietnamskie.

2. U – uzupełniaj

Systematyczne uzupełnianie bazy słówek zapewnia szybkie przejście na wyższy poziom wtajemniczenia. Najlepiej sprawdza się budowanie drzew pojęciowych lub robienie map myśli.

„Đông”- mùa đông (zima) – đông người (tłok)- nước đông (zamarzać)

Świetnie sprawdza się też korzystanie ze słownika wietnamsko-wietnamskiego. Jest to co prawda bardziej czasochłonne, ale uczy posługiwania się wyrazem w kontekście.

Na przykład: „thiên”

  1. Một trăm giạ: một thiên lúa
  2. Từng phần của một quyển sách lớn
  3. Dời đi: thiên đi nơi khác thiên đô về Thăng Long.

3. P – pisz

Metoda stara acz niezawodna- pisać, zapisywać i przepisać jak najwięcej. Przepisywanie słówek, zdań, całych artykułów – dopełnia „wizualnie” proces uczenia się. W ten sposób utrwalimy połączenia literowe. Aby zapamiętać poprawny ton dla danego znaczenia wyrazu, warto jest pisać wyrazu w grupach.

Przykład:

Utrwalanie połączeń literowych – ƯƠI, UÔI

mười, tươi, lừời, cười,duới,

tuổi, nuôi, đuôi

Zapamiętywanie tonów – mua, mùa

Tôi mua áo đẹp.  Nhắm mắt mua cà

mua xuân, mua đông, mua thu, mua hè

4. E – eliminuj

Wyeliminuj swoje słabe punkty. W procesie nauki języka wszyscy mamy swoja bolączki. Dla mnie najtrudniejsze było wyrobienie nawyku nie nakładania intonacji języka polskiego na wietnamski. Zidentyfikuj swoje słabe strony (ortografia, zapamiętywanie znaczeń wyrazów, rozumienie ze słuchu) i przeznacz więcej czasu na pracę właśnie w tym obszarze.

5. R- rozmawiaj

Wykorzystuj każdą okazję do tego, by mówić po wietnamsku:zamawiaj jedzenie w wietnamskich lokalach, targuj się ze  sprzedawcą na bazarze, rozmawiaj z wietnamskimi znajomymi online ( znajdziesz wielu na Skype, Yahoo).

Na koniec dodaj odrobinę dyscypliny i szczyptę fantazji a zobaczysz jak SUPER będziesz mówić po wietnamsku:)