Pełne wdzięku kobiety i dziewczęta w tradycyjnym stroju Áo Dài są symbolem Wietnamu. Jednak obok Áo Dài jest jeszcze jeden niezbędny element kobiecej garderoby – Áo Yếm.

AoYem6

AoYem5 (1)

W przypadku Áo Yếm, zwanego wcześniej tylko „Yếm”, chodzi o górną część ubrania bez pleców, podtrzymywaną paskiem na szyi, która przeważnie, ale nie tylko, noszona była jako bielizna. Áo Yếm pochodzi z Chin i nazywa się tam dù dōu ( 肚兜 ).

Do końca XIX wieku Yếm noszone było przez kobiety i dziewczęta wszystkich klas i warstw społecznych. Na co dzień preferowano na wsi kolor brązowy, a w miastach – biały. Jasne kolory były używane podczas świąt, uroczystości i innych ważnych okazji.

Ao yem podkresla urok i wdziek kobiety. Fot. by Kathrin Carras

„Trên đường cát mịn một đôi côÁo Yếm  było i jest symbolem kobiecości ale też i miłości. Podkreśla urodę wietnamskich kobiet. Było inspiracją dla wielu poetów. Nguyễn Trọng Bính (1918–1966), znany poeta romantyczny XX wieku, pisał w swoim wierszu:

Yếm đỏ khăn thâm trẩy hội chùa

Gậy trúc dắt bà già tóc bạc

Tay lần tràng hạt miệng nam mô.”

Kiedy we współczesnym Wietnamie coraz bardziej powszechny stawał się zachodni biustonosz, Áo Yếm popadło niestety nieco w zapomnienie. Na szczęście młodzi wietnamscy projektanci mody przywracają tradycyjnym strojom dawny blask.

Zachowując pierwotny charakter Áo Yếm staje się elementem nowoczesnej mody kobiecej i jest coraz bardziej popularne. Jest czarujące i zarazem bardzo sexy. Jest modnym elementem stroju na każdą okazję, a zwłaszcza na upalne letnie dni, jako alternatywa dla zwykłych bluzek.

 

Autor tekstu: Stanisław Kozłowski, zdjęcia Kathrin Carras.