Jeśli szukasz inspiracji, chcesz poznać egzotyczne i wielobarwne kultury narodów Azji, uczyń celem swoich wakacji last minute właśnie Wietnam! Przekonaj się, że, kraj lotosu, kroczącego drzewa pagodowego i najsmaczniejszej na świecie mrożone kawy ma do zaoferowania niezwykłe bogactwo wielowiekowej tradycji mieszkających tam mniejszości narodowych.

Thái należą do licznej grupy narodów tajskich Azji Południowo-Wschodniej, ale z Tajami w Tajlandii są tylko daleko spokrewnieni. Żyją przeważnie w północno-zachodnich regionach górskich w prowincjach Lai Châu, Điện Biên, Lào Cai, Yên Bái, Sơn La i Hòa Bình; można ich jednak spotkać również dalej na południe, w Thanh Hóa i Nghệ An. W Wietnamie Thái są podzieleni na wiele podgrup, z których Czarni Thái (Thái Đen) i Biali Thái (Thái Trắng) – stanowią największe.

Tradycyjne stroje Białych Thái i Czarnych Thái są w zasadzie podobne, jednak strój kobiet Czarnych Thái posiada pewną osobliwość, a mianowicie szal „piêu”. Każdy szal stanowi historię przedstawioną za pomocą wzorów i kolorów. Opowiada o charakterze i uczuciach kobiety, która go nosi.

Khan Pieu na głowie przedstawicielki Czarnych Tajów. Fot by vovworld.vn

W życiu narodu Thái wiele się w ostatnim czasie zmieniło. Domy na palach nie są już przeważnie kryte liśćmi, ale dachówką lub blachą. Zmienił się też strój na bardziej wygodny w codziennym życiu. Pozostało jednak niezbędne dla każdej kobiety nakrycie głowy – chiếc khăn piêu. Ten szal (czy może raczej chusta) jest symbolem urody kobiet Czarnych Thái. Dlatego już od dzieciństwa uczą się od swoich matek i babć sztuki wykonywania szala.

Chiếc khăn piêu odzwierciedla talent i estetyczny zmysł dziewcząt Thái a także sposób widzenia świata przez ten naród. Wzory na szalu przedstawiają zwierzęta, jak jelenie, motyle, ptaki, tygrysy i słonie, a także księżyc i różne rośliny, głównie paprocie. Często można zobaczyć też motyw haftujących kobiet.

Wszystkie kobiety Czarnych Thái potrafią uszyć i wyhaftować swoje nakrycie głowy. Gdyby któraś dziewczyna nie potrafiła tego zrobić, uznano by ją za leniwą i trudno byłoby jej znaleźć narzeczonego. Chusta nie tylko zwraca uwagę swoimi barwami i subtelnymi wzorami, ale jest też piękną ozdobą kobiecego stroju. Tak jak dla dziewczyny z narodu Mường pas jej spódnicy świadczy o jej talencie, pracowitości i wrażliwości, tak dla dziewczyny Thái Đen tę rolę pełni jej szal.

Podarunek dla teściowej. Fot. by vovworld.vn

 

Matki Thái Đen uczą swoje córki tkać, szyć i haftować już od dzieciństwa. W wieku 15-16 lat dziewczęta mają te umiejętności opanowane, same wykonują szale piêu i przygotowują się do zamążpójścia. Szal jest też nieodzownym prezentem dla teściowej dziewczyny. Zwykle wręcza go w pierwszym dniu życia w rodzinie męża. Chroni głowę przed słońcem, wiatrem i chłodem. Służy też jako ozdoba na co dzień i od święta, zwłaszcza podczas tańca xòe. Podczas świąt chłopcy kradną dziewczętom szale, aby okazać im swoje uczucia. Także umarłych grzebie się z szalem piêu.

Szal piêu zajmuje ważne miejsce w życiu Thái. Według wierzeń, na głowie znajduje się siedziba boga, który kieruje całym ciałem człowieka. Szal piêu chroni głowę, a przez to i duszę kobiety, która go nosi. Przy okazji wiadomo, dlaczego Thái nie lubią, kiedy ktoś dotyka ich głowy.

 

Autorem tego ciekawego tekstu o Czarnych Tajach jest pan Stanisław Kozłowski 🙂