T’rưng jest jednym z najbardziej popularnych instrumentów muzycznych, ściśle związanych z duchowym życiem narodów Ba Na, Xơ Đăng, Gia Rai, Ê Đê i innych mniejszości etnicznych Wietnamu.

Instrument t’rưng wykonany jest z krótkich rur bambusowych rożnej wielkości. Długie rury o dużej średnicy są źródłem niskich dźwięków, natomiast krótkie i cienkie wydają dźwięki wysokie.

Bambusowe rureczki wydają zróżnicowane dźwięki.Fot. by www.allviet.ru/viet

Bambusowe rury ułożone są poziomo, malejąco z góry na dół i są umocowane grubymi nićmi. Jeden ich koniec jest skośnie ścięty. Istnieją trzy typy instrumentu t’rưng: z wysokimi, średnimi i niskimi dźwiękami. Najprostszy typ składa się z pięciu rur odpowiadających pięciu nutom: a c1 d1 f1 g1 i odznacza się głębokim i dźwięcznym głosem.

Rękodziełu często dodawane są proste zdobienia. Fot. by www.allviet.ru/viet

Z upływem czasu t’rưng ulegał zmianom. Zwiększano liczbę rur, a tym samym zakres dźwięków. Niektóre odmiany t’rưng posiadają do 48 rur ułożonych w trzech warstwach, co umożliwia wykonywanie skomplikowanych melodii współczesnego Wietnamu przy zachowaniu tradycyjnego brzmienia instrumentu. Doświadczeni muzycy są w stanie, używając specjalnych pałek, wydobywać dwa dźwięki jednocześnie, poprawiając w ten sposób mistrzostwo gry.

Podstawą Dan t`trung są zawsze bambusowe rurki, ale ich układ może być różny. For. bywww.allviet.ru/viet

Đàn t’rưng przypomina brzmieniem szmer wodospadu albo szelest wiatru w bambusowym gaju. W majestatycznym krajobrazie Wyżyny Centralnej często rozbrzmiewają jego dźwięki. Ludzie grają po męczącym dniu spędzonym na polach. Młodzi zbierają się przy ognisku, słuchają muzyki, śpiewają i tańczą. Đàn t’rưng słychać wmieszany w dźwięki innych instrumentów na wiejskich festiwalach i weselnych obrzędach. Tradycyjnie t’rưng używany był przez mężczyzn, jednak ostatnio coraz częściej można spotkać grające na nim kobiety.

Artykuł na Ziarnku publikuje pan Stanisław – dziękujemy!

Tagged in: